Ruotsin pisterajat syksy 2026: keskipitkä oppimäärä
Syksyn 2026 pisterajat julkaistaan 12.11.2026 klo 9.00, ja päivitämme ne tälle sivulle samana päivänä. Uusimmat julkaistut rajat ovat kevään 2026: L 248, E 214, M 177, C 139, B 111 ja A 90. Pistelaskurilla näet, minkä arvosanan oma pistemääräsi olisi tuottanut eri kerroilla.
Päivitetty
Lyhyesti
- Uusimmat pisterajat (kevät 2026)
- L 248, E 214, M 177, C 139, B 111, A 90
- Seuraavat pisterajat (syksy 2026)
- julkaistaan 12.11.2026 klo 9.00
- Kokeen maksimipisteet
- 299 pistettä (YTL:n määräykset)
Kevään 2027 kokeen päivä, ilmoittautuminen ja YTL:n tilastot osallistujista ja arvosanoista: ruotsin yo-koe kevät 2027.
Aiemmat kokeet ja niiden hyvän vastauksen piirteet: ruotsin vanhat yo-kokeet.
Miten pisteet muotoutuvat arvosanoiksi
Ruotsin keskipitkän oppimäärän koe on yhteensä 299 pistettä. Pisteet kertyvät neljästä osasta: kuullun ymmärtämisestä, luetun ymmärtämisestä, sanastosta ja rakenteista (mukaan lukien käännöstehtävät suomesta ruotsiin) sekä kirjoitelmasta. Kirjoitustehtävien osuus on suurin, noin kolmasosa kokonaispisteistä. Osien tarkat maksimipisteet vaihtelevat hieman kokeesta toiseen, mutta yhteispistemäärä pysyy aina samana.
Vertaa aiempiin
| Arvosana | Syksy 2025 → Kevät 2026 | Kevät 2025 → Kevät 2026 |
|---|---|---|
| L | 252 → 248 (−4) | 252 → 248 (−4) |
| E | 214 → 214 (±0) | 219 → 214 (−5) |
| M | 180 → 177 (−3) | 189 → 177 (−12) |
| C | 150 → 139 (−11) | 154 → 139 (−15) |
| B | 119 → 111 (−8) | 121 → 111 (−10) |
| A | 95 → 90 (−5) | 91 → 90 (−1) |
Kaikki pisterajat, ruotsi, keskipitkä oppimäärä
| Koe | L | E | M | C | B | A | Lähde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kevät 2026 | 248 | 214 | 177 | 139 | 111 | 90 | YTL (PDF) |
| Syksy 2025 | 252 | 214 | 180 | 150 | 119 | 95 | YTL (PDF) |
| Kevät 2025 | 252 | 219 | 189 | 154 | 121 | 91 | YTL (PDF) |
| Syksy 2024 | 255 | 221 | 188 | 156 | 124 | 98 | YTL (PDF) |
| Kevät 2024 | 250 | 220 | 185 | 144 | 112 | 90 | YTL (PDF) |
| Syksy 2023 | 244 | 209 | 177 | 144 | 111 | 88 | YTL (PDF) |
| Kevät 2023 | 248 | 210 | 177 | 141 | 110 | 85 | YTL (PDF) |
| Syksy 2022 | 245 | 210 | 182 | 148 | 113 | 90 | YTL (PDF) |
| Kevät 2022 | 254 | 222 | 187 | 148 | 109 | 90 | YTL (PDF) |
| Syksy 2021 | 251 | 214 | 185 | 150 | 119 | 93 | YTL (PDF) |
| Kevät 2021 | 254 | 221 | 187 | 152 | 118 | 94 | YTL (PDF) |
| Syksy 2020 | 239 | 210 | 180 | 148 | 120 | 93 | YTL (PDF) |
| Kevät 2020 | 242 | 201 | 167 | 133 | 110 | 90 | YTL (PDF) |
| Syksy 2019 | 243 | 210 | 180 | 148 | 117 | 90 | YTL (PDF) |
| Kevät 2019 | 237 | 202 | 170 | 138 | 110 | 90 | YTL (PDF) |
| Syksy 2018 | 241 | 210 | 181 | 152 | 122 | 102 | YTL (PDF) |
| Kevät 2018 | 244 | 210 | 180 | 150 | 123 | 102 | YTL (PDF) |
| Syksy 2017 | 253 | 220 | 190 | 159 | 129 | 105 | YTL (PDF) |
Maksimipisteet 299. Sarakkeet L=laudatur, E=eximia cum laude approbatur, M=magna cum laude approbatur, C=cum laude approbatur, B=lubenter approbatur, A=approbatur. Rajan alle jäävä pistemäärä on hylätty.
Kuinka moni sai minkäkin arvosanan?
Syksyllä 2025 laudaturin sai 7,2 % keskipitkän ruotsin kokeen suorittaneista (YTL). Taulukoissa on jokaisen arvosanan osuus ja se, mihin parhaiden joukkoon arvosana kokeen suorittaneista sijoittuu. Mukana ovat kaikki kokeen suorittaneet, myös uusijat, joiden arvosana ei noussut.
| Arvosana | Kokelaita | Osuus | Parhaiden joukossa* |
|---|---|---|---|
| L | 445 | 7,2 % | parhaat 7,2 % |
| E | 1 153 | 18,6 % | 7,2–25,8 % |
| M | 1 370 | 22,1 % | 25,8–48,0 % |
| C | 1 123 | 18,2 % | 48,0–66,1 % |
| B | 966 | 15,6 % | 66,1–81,7 % |
| A | 640 | 10,3 % | 81,7–92,1 % |
| I | 490 | 7,9 % | – |
| Arvosana | Kokelaita | Osuus | Parhaiden joukossa* |
|---|---|---|---|
| L | 349 | 6,6 % | parhaat 6,6 % |
| E | 771 | 14,6 % | 6,6–21,2 % |
| M | 1 032 | 19,5 % | 21,2–40,7 % |
| C | 1 184 | 22,4 % | 40,7–63,1 % |
| B | 932 | 17,6 % | 63,1–80,7 % |
| A | 592 | 11,2 % | 80,7–91,9 % |
| I | 426 | 8,1 % | – |
Lähde: Ylioppilastutkintolautakunta, arvosanajakaumat (01.09.2026, kaikki koulut) ja YTL:n tilastot. Kokelasmäärät ja osuudet ovat YTL:n. *Parhaiden joukossa -sarake on laskettu YTL:n luvuista: esimerkiksi E "7,2–25,8 %" (syksy 2025) tarkoittaa, että E:n saaneet olivat parhaiden 7,2 ja 25,8 prosentin välissä. Syksyn 2026 jakauma lisätään, kun YTL julkaisee sen tilastoissaan.
Kuinka paljon pisterajat vaihtelevat?
Alin ja korkein raja arvosanoittain 18 tutkintokerralta (syksy 2017–kevät 2026). YTL asettaa pisterajat jokaiselle tutkintokerralle erikseen, joten historia näyttää vaihteluvälin eikä ennusta tulevia rajoja.
| Arvosana | Alin raja | Korkein raja |
|---|---|---|
| L | 237 (kevät 2019) | 255 (syksy 2024) |
| E | 201 (kevät 2020) | 222 (kevät 2022) |
| M | 167 (kevät 2020) | 190 (syksy 2017) |
| C | 133 (kevät 2020) | 159 (syksy 2017) |
| B | 109 (kevät 2022) | 129 (syksy 2017) |
| A | 85 (kevät 2023) | 105 (syksy 2017) |
Pistelaskuri
Syötä pistemääräsi. Emme tallenna sitä minnekään. Laskenta tapahtuu vain selaimessasi.
Mitä tämä pistemäärä olisi tuottanut muina kertoina?
Sama pistemäärä verrattuna kaikkiin tässä listatun ruotsi, keskipitkä oppimäärä -kokeen kertoihin.
Syötä pisteet yllä nähdäksesi vertailun.
Kaikki pisterajat tulevat suoraan yllä olevasta taulukosta, jonka lähteet ovat Ylioppilastutkintolautakunnan (YTL) omat pisterajaliitteet.
Usein kysytyt kysymykset
- Kevään 2026 kokeessa laudaturiin (L) vaadittiin 248 pistettä 299 mahdollisesta. Raja vaihtelee kokeesta toiseen. Katso muiden kokeiden rajat yllä olevasta taulukosta.
Jos pisteet jäävät hieman rajan alle, ruotsin keskipitkän oppimäärän kokeeseen voi harjoitella ruotsin abikurssilla.
Tutustu ruotsin abikurssiin